لوازم مورد نیاز جهت نگهداری بیمار در منزل کدامند؟

دوشنبه, 22 فروردین 1401

لوازم مورد نیاز جهت نگهداری بیمار در منزل کدامند؟

تخت بیمار ، تشک بیمار ، تشک مواج ، کپسول اکسیژن ، ساکشن ، پالس اکسیمتر ، فشارسنج و ویلچر از مهمترین لوازم مورد نیاز جهت پرستاری و نگهداری بیمار در منزل می باشد ، البته برحسب نوع بیماری و نیاز این عزیزان ممکن است تجهیزات دیگری نیز مورد نیاز باشد که با نظر پزشک معالج و یا پرستار باید نسبت به تهیه آنها اقدام نمود ، در ادامه بصورت خلاصه به کارایی هر یک از این لوازم می پردازیم.

تخت بیمار : این تخت ها در مدل های یک ، دو ، سه شکن و غیره در بازار موجود هستند و می توانند بوسیله اهرم یا کنترل الکترونیکی پشت بیمار و یا پای بیمار را بلند کنند ، بطور مثال هنگام غذا دادن به بیمار می توانید به وسیله این تخت ها بیمار را به راحتی به حالت نشسته در بیاورید.

تشک تخت : تشک هایی از جنس فوم و یا ابر با قطر 5 یا 10 سانت هستند که روی تخت قرار می گیرند تا سفتی بدنه تخت به تشک مواج یا بدن بیمار آسیب وارد نکند.

تشک مواج : تشک هایی هستند که بوسیله پمپ بادی که دارند با جا به جا کردن نامحسوس وزن بیمار بر روی سلول های مختلف تشک مواج از ایجاد زخم بستر در بیمارانی که طولانی مدت بستری هستند جلوگیری می کنند.

کپسول اکسیژن : برای بیمارانی که امکان افت سطح اکسیژن دارند به عنوان ذخیره کننده اکسیژن جهت استفاده در این مواقع استفاده می شود و در سایز های 2 ، 5 ، 10 ، 20 و 40 لیتری موجود می باشند.

ساکشن : برای تخلیه خلط گلو و پاکسازی دهان بیمار می توان از این دستگاه استفاده کرد.

پالس اکسیمتر : برای سنجش و بررسی تعداد ضربان قلب و سطح اکسیژن خون بیمار از پالس اکسیمتر استفاده می کنیم.

فشارسنج : برای اندازه گیری فشارخون بالا ، فشارخون پایین و سنجش تعداد ضربان قلب بیمار در دقیقه از آن استفاده می کنیم.

ویلچر : برای حمل و جا به جایی بیمار باید از ویلچر استفاده کرد.

نظر خود را درج نمایید